Friends link: C4040-252 70-534 C4040-250 EX200 70-480
 Relacja z planu filmowego

Po raz kolejny gościliśmy Telewizję Polską, która filmowała uczestników naszego projektu współpracy „Dolnośląskie Smaki” na potrzeby programu telewizyjnego pt. „Lider”.

Ekipa filmowa gościła u nas dwa dni 4 i 5 listopada 2014 r. Rozpoczęliśmy szlak filmowy z dużym opóźnieniem, gdyż filmowcy, jadąc do nas z Katowic, dwukrotnie złapałi gumę, co normalnie nie ma prawa się wydarzyć, a jednak.

Po godzinie 15.00 usłyszeliśmy  wreszcie pierwszy klaps na naszym planie filmowym w gospodarstwie Państwa Anny i Mirosława Lechów z Jarkowa, gdzie widzowie programu będą mogli zapoznać się z leczniczymi właściwościami aronii i podziwiać „Anielską Oborę”. Następnie przejechaliśmy do Lądka-Zdroju, w którym mistrz kuchni Willa Marianna – Jarek,  pod czujnym okiem kamery przygotował nam przepyszne „kaszotto” wg przepisu Roberta Makłowicza, z wykorzystaniem naszej kaszy gryczanej niepalonej. I na tym dzień zdjęciowy się zakończył, grubo po 21.00.

Kolejny dzień to przejazd z kamerą do Radochowa – Dom Skowronki, gdzie Karina Fuglińska opowiedziała nam o produktach tradycyjnych piekąc przy tym jak zawsze wyśmienite ciasto z kruszonką, które degustowaliśmy jeszcze ciepłe po wyjęciu z pieca. Mama Kariny – Pani Renata Czaplińska oprowadziła kamerę po „Gottwaldówce” – odtworzonym tradycyjnym gospodarstwie, pokazując nam między innymi wycug i inne użytkowe pomieszczenia odtworzone z pieczołowitością i wszelkimi detalami.

Po tej wzruszającej wizycie wyruszyliśmy w drogę do Międzylesia, aby odwiedzić kolejnych uczestników projektu – Kasię i Krzysztofa Kysiów, prowadzących sklep ze zdrową żywnością i produkujących między innymi kaszę gryczaną i pestki z dynii.

Tutaj Kasia wraz z córką udzieliła wywiadu na temat prowadzonej działalności oraz korzyści, jakie przynosi im udział w projekcie „Dolnośląskie Smaki” .
Ze sklepu, z towarem w postaci zdrowych produktów ruszyliśmy z dostawą do Międzygórza, gdzie czekali już na nas przemili właściciele „Alpejskiego Dworu”. Tutaj prowadząca program Monika Matl przeprowadziła rozmowę z Marleną i Markiem Marcinkowskimi. Naszą, kolejną już przygodę z kamerą zakończyliśmy ok. godz. 15.00.

Możemy też zdradzić, że w związku z tym, że było tak ciekawie i tak różnorodnie prowadząca program zaproponowała nam nakręcenie kolejnego odcinka programu, ostatniego już w tym roku, i tutaj uwaga – będzie to odcinek wigilijny, czyli wigilia z „Dolnośląskimi Smakami”. Emisja w TVP 24 grudnia 2014 r. Jesteśmy zaszczyceni taką propozycją i nawet nie zastanawialiśmy się, czy z niej skorzystać. Także kolejne nagranie w dniach 9-10 grudnia 2014 r.

Sylwia Mielczarek

unia2

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:  Europa inwestująca w obszary wiejskie
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013,
oś IV LEADER, 421 "Wdrażanie projektów współpracy" Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi